Skip to main content

Monday 30 September 2019

Session 1:
Annual General Meeting & Youth-Led Pre-Conference
14.00-18.00

LOBBY (Mezzanine Floor)

Registration

15.00-17.45

NIKI (Mezzanine Floor)

Annual General Meeting (members only)


18.00-20.00

NIKI (Mezzanine Floor)

Youth-Led Pre-Conference (Open to all)

"New Perspectives For Change"

Lead Facilitator: Sophie Beria

Co-Facilitators: Ana AguileraFrida GunnarssonRosa Ann Seidler

Day 1 Tuesday 1 October 2019

08.00-09.00

LOBBY (Mezzanine Floor)

Registration


08.00-09.00

OLYMPIA (Mezzanine Floor)

Coffee & Tea


Session 2:
Morning Day 1
Looking at our Future Agenda, where do we go from here?
09.00-09.45

ATHINA+APOLLON (Mezzanine Floor)

Welcome & Keynote speech

Efi Latsoudi;
Ton Coenen;
Video Message Dr. Natalia Kanem, UNFPA;
Video Message from HC Michelle Bachelet, OHCHR.

09.45-11.00

ATHINA+APOLLON (Mezzanine Floor)

Panel in Plenary

Turning the Tide, the Future Agenda for all

Facilitation: Lewis Emmerton

Speakers: Efi LatsoudiOlgah Daphynne NamukuzaAntonina LewandowskaMarianne Haslegrave.

11.00-11.30

OLYMPIA (Mezzanine Floor)

Coffee & Tea


11.30-13.00

SOLON (10th Floor)

Parallel Workshop 1- The Nairobi Future Agenda: European Input on the Five Themes

Facilitation Lead: Ton Coenen

11.30-13.00

OMIROS (10th Floor)

Parallel Workshop 2- The Nairobi Future Agenda: European Input on the Five Accelerators

Facilitation Lead: Sophie Beria

11.30-13.00

SOCRATES (10th Floor)

Parallel Workshop 3- Medical Abortion as a tool for women's empowerment and reproductive justice: focusing on the positive aspects and recognising the challenges

Facilitation: Saskia Hüsken

Speakers: Antonina Lewandowska; Brian McKenna; Bilge Eylem DedeogluNelly Munyasia

11.30-13.00

PLATON (10th Floor)

Parallel Workshop 4- Addressing the Attack on Gender

Facilitation: Evdokia Romanova

Speakers: Neil DattaCatriona GrahamFrançoise Girard.

13.00-14.30

VERGINA (Mezzanine Floor)

Networking Lunch


Session 3:
Afternoon Day 1
Looking at our History, where have we come from & lessons learned from our advocacy work
14.30-16.00

ATHINA+APOLLON (Mezzanine Floor)

Panel in Plenary

Celebrating our successes, how far have we come as SRHR community and partners in bringing about change?

Moderation: Eimear Sparks

Speakers: Lucía Berro Pizzarossa; Viktor Damjanovski; Rafail Bilidas; Pooja Badarinath

16.00-16.30

OLYMPIA (Mezzanine Floor)

Coffee& Tea


16.30-18.00

OMIROS (10th Floor)

Parallel Workshop 1- Staying up to date: digital storytelling as advocacy tool.

Facilitator: Robin Smeets; Kari Postma.

16.30-18.00

SOLON (10th Floor)

Parallel Workshop 2- History of sexuality education for LGBT youth & youth with disabilities

Co-Facilitator: Anastasia Lundqvist; Steven de Grauw; Peter Dankmeijer; Laura Honders.

16.30-18.00

PLATON (10th Floor)

Parallel Workshop 3- Some tricks never get old, we have the Greeks to thank for this one: Theatre based education methodology as an innovative tool for tackling negative stereotyping among 'vulnerable groups'

Facilitation Lead: Daniela Draghici

Co-Facilitation: Aleksandra Sremčev; Adriana Radu.

 With video by Ozana Nicolau

16.30-18.00
SOCRATES (10th Floor)

Parallel Workshop 4- Using sexual pleasure to transform the narrative on
young people, especially girls’ and young women’s, agency and power

Co-Facilitators: Gvantsa Khizanishvili; Arushi Singh
19.00-20.30

TITANIA HOTEL OLIVE GARDEN BAR (11th Floor)

Evening Reception


Day 2 Wednesday 2 October 2019

07.00-08.00

NIKI (Mezzanine Floor)

Yoga/Wellness session with George Androulakis.

Pre-registration (on site) will be asked for to attend this event

George Androulakis

08.20-09.00

OLYMPIA (Mezzanine Floor)

Coffee & Tea


Session 4:
Morning Day 2
Turning Obstacles into Opportunities
09.00-10.30

ATHINA+APOLLON (Mezzanine Floor)

Panel in Plenary

Looking beyond the Opposition: Leadership and Making the most of 'swing voters'

Facilitation: Anastasia Lundqvist

Speakers: Yannos LivanosMarevic ParconJulie PernetElena Zacharenko.

10.30-11.00

OLYMPIA (Mezzanine Floor)

Coffee & Tea


11.00-12.30
SOLON (10th Floor)

Parallel Workshop 1- Feminism & SRHR: Building on the Synergies

Moderator: Medea Khmelidze

Speakers: Marevic Parcon; Hazal Atay; Chantelle de Nobrega; Evdokia Romanova

11.00-12.30

PLATON (10th Floor)

Parallel Workshop 2- Religion and SRHR: What does successful leadership look like?

Facilitation: Emilie WeiderudKaren Hoehn.

Speakers: Florin BuhuceanuShanta Laxmi ShresthaJon O’Brien.

11.00-12.30

SOCRATES (10th Floor)

Parallel Workshop 3- Abortion efforts with a special focus on unexpected partners and allies on the ground: Case Studies from Europe and Beyond

Moderation: Isabel Serrano

Speakers: Krystyna Kacpura; Rebecca Gomperts; Marie Lussier

11.00-12.30
OMIROS (10th Floor)

Parallel Workshop 4- SRHR: Where have we been and where are we going?

Moderator: Lucía Berro Pizzarossa
12.30-14.00

VERGINA (Mezzanine Floor)

Networking Lunch


Session 5:
Afternoon Day 2
14.00-15.30

ATHINA+APOLLON (Mezzanine Floor)

Inspire Wrap Up Session: World Cafe

Key Messages for our Future Work

15.30-16.00

ATHINA+APOLLON (Mezzanine Floor)

Inspire Closing Q&A


16.00-16.30

OLYMPIA (Mezzanine Floor)

Coffee & Tea


During Coffee Breaks and Lunch Time


NIKI (Mezzanine Floor)

Side Event: ‘Marketplace’ / Networking space

 

During Coffee Breaks and Lunch Time

OLYMPIA (Mezzanine Floor)

SIDE EVENT: PHOTO CORNER